Opstillede kandidater, lister og valgforbund

Der er indgået 3 valgforbund:
Valgforbund 1: SF – Socialistisk Folkeparti og Radikale Venstre (F+B)
Valgforbund 2: Enhedslisten - De Rød-Grønne og Alternativet (Ø+Å)
Valgforbund 3: Det Konservative Folkeparti, Nye Borgerlige, Dansk Folkeparti og Venstre (C+D+O+V)

Kandidater til kommunalvalg i Syddjurs Kommune

A. Socialdemokratiet

Michael Stegger Jensen, Ryomgård 
Christian Haubuf, Ebeltoft
Michael Aakjær, Hornslet
Anita Søholm, Mols
Ole S. Hansen, Mørke
Jan Fischer, Hornslet
Linda Brask, Ebeltoft
Lene Straarup, Mols
Sidse G. Vangsted, Pindstrup
Erling Mikkelsen, Rønde
Casper Grud Nielsen, Ugelbølle
Jan Bruno Jensen, Rønde
Verner Møller, Feldballe
Lars Breum, Ådalen

B. Radikale Venstre

Heine Skovbak Iversen, Ebeltoft 
Kari Baklund, Femmøller Strand 
Bjarke Jensen, Ådalen
Søren Høgsberg Handberg, Rønde 
Victoria Maddock, Ebeltoft
Louise Bové Villadsen, Hornslet 

C. Det Konservative Folkeparti

Tommy Bøgehøj, Ebeltoft
Kasper Kolstrup Møller, Kolind
Kirstine Kahr Kvorning, Grønfeld
Jan Aude, Hornslet
Kristian Damsgaard, Rønde
Bjørn Jensen, Thorsager
Kim Withen, Helgenæs
Dorthe Le Fevre, Ebeltoft
Diana Bang, Ryomgård
Lone Myrwick, Ugelbølle
Søren Maarslet, Ebeltoft
Niels Aakjær Holst, Rønde
Steen Myrwick, Ugelbølle
Lars Bjørn, Ugelbølle

D. Nye Borgerlige

Bent Schouw, Femmøller
Laila Sortland, Ryomgård
Jan Jensen, Ryomgård
Katalin Deme, Ryomgård

F. SF – Socialistisk Folkeparti

Kirstine Bille, Balle
Kim Lykke Jensen, Termestrup
Morten Siig Henriksen, Hornslet
Jens Rasmussen, Dråby
Helle Røge, Ugelbølle
Jakob Feldtfos Christensen, Ryomgård
Kasper Nissen, Knebel 
Ingrid Boldsen, Kolind
Kristian Herget, Ebeltoft 
Karin Alsgård Jensen, Tirstrup
Elisabeth Rasmussen, Hyllested 
Jørgen Ringgaard, Stabrand

O. Dansk Folkeparti

Grethe Møgelvang, Mørke
Kathrine Birkedahl, Thorsager 
Peter Bachmann, Ebeltoft
Gert Svendsen, Søby
Ken Hansen, Ryomgård
Edgar Wolff, Ebeltoft  

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

Claus Wistoft, Kolind
Jørgen Ivar Brus Mikkelsen, Ebeltoft
Gunnar Sørensen, Vrinners
Christoffer Pedersen, Rønde
Marianne Kirkegaard, Hornslet
Riber Hog Anthonsen, Mørke
Henriette Qvist Eriksen, Hornslet
Birthe Moe Laursen, Mørke
Søren Høg, Ebeltoft
Jens Bjørn Andersen, Mols
Else Marie Høgh, Hornslet
Hans Jørgensen, Mols
Peter Krog-Meyer, Rønde
Carsten K. Bryrup, Nimtofte
 

Ø. Enhedslisten – De Rød-Grønne

Jesper Yde Knudsen, Rønde
Niels Peter Mortensen, Ebeltoft
Randi Jepsen, Mols
Mohammad Steitan, Hornslet
Steffen Østergaard, Ebeltoft
Helle Nørgaard, Nødager
Thøger Trold Pauli, Thorsager
Jens Christian Nielsen, Feldballe

Å. Alternativet

Mette Refshauge Foged
Kasper J. Bergman-Coates


  

Opdateret: 14-10-2021 16:44

Kontakt